10. 5. 2023

Pro Adama bude domácí Světový pohár jedním z vrcholů kariéry

Adam Ondra se zúčastní Světového poháru v boulderingu na Letné v Praze (2. - 4. června 2023). Těší se na závod a doufá, že mu umožní kvalifikaci na olympijské hry v Paříži.

Po dlouhých čtrnácti letech se do Česka slétnou esa sportovního lezení. Praha zkraje června hostí Světový pohár v boulderingu a podmanivou atmosféru závodu na Letenské pláni si nenechá ujít ani Adam Ondra, který prvním soutěžním startem vykročí do sezony, v níž si chce zajistit místenku pro olympijské hry v Paříži.

Ondra má stále v živé paměti neotřelou atmosféru nabité haly v Ruzyni, kde jako desetiletý špunt při tehdejší zastávce SP fandil prvnímu českému mistru světa v lezení Tomáši Mrázkovi. A v roce 2009 už jako šestnáctiletý při závodu na brněnském výstavišti sám nechyběl mezi startujícími. „Těch čtrnáct let nějak uteklo," usmívá se čerstvě třicetiletý český reprezentant.

V prostředí Letné již v minulosti proběhly boulderingové závody v rámci Českého poháru, světová elita se na dohled Pražského hradu sejde poprvé. „Místo na Letné je parádní, lepší reklama na náš sport už snad nemůže být. A větší tlak mě dokáže vybičovat k ještě lepšímu výkonu," věří mistr světa z boulderingu z roku 2014.

Na cestě ke Světovému poháru pomohla úspěšná organizace „Evropy"

Praha dostala privilegium přivítat Světový pohár po loňské úspěšné organizaci Evropského poháru, který Ondra k radosti domácích fanoušků vyhrál. „Podle Mezinárodní federace sportovního lezení IFSC byl hodnocen jako nejlepší pohár v seriálu, což spolu s atraktivitou Prahy pomohlo přidělení Světového poháru. Ten je samozřejmě organizačně někde jinde, musíme splnit vyšší standardy a na přípravách už půl roku pracuje dvanáctičlenný tým. V únoru proběhla inspekce IFSC, ladily se detaily jako natočení stěn ke světovým stranám. Zatím panovala spokojenost," podotkl předseda Českého horolezeckého svazu Jan Bloudek.

Pro Ondru půjde letos o první ostrý start. „Vzhledem k začátku olympijské nominace jsem si stanovil experimentálně tréninkovou sezonu. Vrcholem je pro mě jednoznačně srpnové MS v Bernu, kde bude první možnost získat místenky do Paříže. Současně je ale důležité sbírat body ze světových podniků, a proto je i závod v Praze důležitý. A strašně rád bych si zalezl ve finále před domácí finálovou kulisou," přeje si Ondra, jehož doprovodí dalších jedenáct českých závodníků v čele s ženskou jedničkou Eliškou Adamovskou či legendárními bratry Stráníky.

IFSC Partneři
Hlavní partneři
Partneři
INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI
Lokální partneři
Organizátoři
Dodavatelé
Top